תוך כדי תנועה, או: הולכים אל הלא-נודע – על תהליכים אינקרמנטליים ומשמעותם

מתוך limudbchevruta

גרסה מתאריך 00:13, 10 באפריל 2012 מאת Liran Harsgor (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה הנוכחית (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קבוצת דיון הפועלת במסגרת פרויקט "לימוד בחברותא" של האוניברסיטה העברית. מרכזי הקבוצה הם אודליה אושרי, מור מיטרני, ואסף שפירא. הקבוצה החלה לפעול בסמסטר אביב תשעא.


תוכן עניינים

נושא קבוצת הדיון : תהליכים אינקרמנטליים

• האם האיחוד האירופי צפוי להחליף את המדינות באירופה?

• האם כל קשר זוגי צפוי להוביל לחתונה?

• איזה מקצוע שואף למצוא סטודנט המתחיל ללמוד ל-B.A כללי?

שאלות רבות המלוות את חיינו מתאפיינות במהותן באי-וודאות ומתייחסות לתהליכים שאין להם יעד ברור או מוגדר; תהליכים שמתמשכים, מתעצבים ומוגדרים באופן הדרגתי – תוך כדי תנועה: תהליכים אינקרמנטליים.

תהליכים אינקרמנטליים הם בהגדרתם עמומים, מצטברים והדרגתיים המתקדמים בשלבים, עקב בצד אגודל. תוצאותיהם הסופיות אינן ידועות או מוגדרות מראש, אלא נקבעות במהלך התהליך עצמו, והם תוצר של סך כל ההתפתחויות המלוות אותו. תהליכים אינקרמנטליים נוכחים בתחומים רבים – החל ממדיניות ציבורית, יחסים בין-לאומיים ויישוב סכסוכים, דרך קשרים חברתיים וזוגיים וכלה בהתפתחות רגשית ומקצועית של הפרט. על מנת לזהות, להבין ולחקור תהליכים אינקרמנטליים יש לשים דגש על תפקידה האינהרנטי של העמימות ועל מאפייניו של המרכיב האינקרמנטלי לאורך התהליך. האתגר המחקרי אף מתעצם אם מנסים להבין תהליכים אינקרמנטליים בעת התרחשותם, עוד בטרם נודעו תוצאותיהם הסופיות.

מטרת הקבוצה

קבוצת דיון זו שואפת לעמוד על טיבם של תהליכים אינקרמנטליים ושל חקר תהליכים אלה. זאת, מתוך הכרה בתפקיד המרכזי שממלא המרכיב האינקרמנטלי בתהליכים פוליטיים, כלכליים, חברתיים ופסיכולוגיים רבים. הקבוצה מרכזת חוקרים צעירים מדיסציפלינות שונות ומבקשת להיות במה לשיתוף בין חוקרים צעירים בכל הנוגע לאופן שבו ניתן לגשת לתהליכים אינקרמנטליים ולחקור אותם במסגרת מחקר ארוך-טווח.

חמש שאלות מלוות את קבוצת הדיון לאורך כל מפגשיה:

 1. כיצד יש להגדיר תהליכים אינקרמנטליים? למעשה – מהן הפרשנויות השונות למונח זה, והאם ניתן לגשר על הפערים ביניהן, להגדיר אותו באופן קוהרנטי ולדון בו כתופעה אחת?
 2. מהם המאפיינים המרכזיים של תהליכים אינקרמנטליים, וכיצד הם באים לידי ביטוי בתחומים השונים שבהם נפוצים תהליכים אלה?
 3. האם תהליכים אינקרמנטליים מאפיינים תרבות ותקופה מסוימת (ואם כן – לאילו תהליכים תרבותיים ותקופתיים אחרים הם קשורים), או שהם מרכיב על-תרבותי ועל-זמני של ההוויה האנושית?
 4. האם מקורם של תהליכים אינקרמנטליים במדיניות מכוונת או בנסיבות חיצוניות?
 5. מהם היתרונות והחסרונות של תהליכים אינקרמנטליים לעומת תהליכים אחרים, ובאילו נסיבות יבואו לידי ביטוי יתרונות וחסרונות אלה?

תכנית עבודה ראשונית

הקבוצה תקיים כשנים עשר מפגשים, שיתחלקו לשלושה חלקים. בחלק הראשון (שני המפגשים הראשונים) יתקיים דיון בין כל משתפי הקבוצה, ובו נדון בהגדרות שונות לתהליכים אינקרמנטליים ובאופן בו הם נתפסים בעיני חוקרים שונים או מתכתבים עם דיסצפלינות שונות. בחלק השני (המפגש השלישי עד העשירי בערך) יציג כל משתתף מאמר או מחקר (שלו או של חוקרים אחרים), ויבחן כיצד הוא מתייחס לתהליכים אינקרמנטליים ודן בהם בהיבטים אונטולוגיים, אפיסטימולוגיים ומתודולוגים. בכל מפגש כזה ייקבע מראש המשתתף שיציג את המאמר או המחקר, וכן משתתף אחר שיגיב לדבריו ויציג לו שאלות ביקורתיות, במטרה לפתח בהמשך המפגש דיון פורה בין כל המשתתפים. תכליתם של מפגשים אלו היא לחשוף את חברי הקבוצה לתהליכים אינקרמנטליים שונים ולגישות שונות לחקר תהליכים אלה, וכן להוות במה להתלבטות ולשיתוף בין חברי הקבוצה בכל הנוגע לעבודות המחקר של המשתתפים השונים. חלקו השלישי של מערך המפגשים (שתי הפגישות האחרונות) יוקדש לסיכום, ובמיוחד לניסיון להסיק מסקנות לגבי חמש השאלות שצוינו קודם לכן – השאלות שילוו את קבוצת הדיון לאורך כל מפגשיה.

חברי הקבוצה

 • אודליה אושרי - תלמידה לתואר דוקטור (שלב ב) במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית. עוסקת בתרבות פוליטית ובכבוד לאומי באיחוד האירופאי.
 • מור מיטרני - תלמידה לתואר דוקטור (שלב א) במחלקה ליחסים בין-לאומיים באוניברסיטה העברית. עוסקת בדפוסי ההשפעה של תהליכי גלובליזציה על פרקטיקות בין-מדינתיות.
 • אסף שפירא - תלמיד לתואר דוקטור (שלב א) במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית. עוסק במאבק על מעמדם האזרחי של מהגרים לא-יהודים בישראל.
 • לירן הרסגור - תלמידה לתואר דוקטור (שלב א) במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית. עוסקת בפערי הצבעה דוריים.
 • יוסף זהר - תלמיד לתואר דוקטור במחלקה לכלכלה האוניברסיטה העברית. חוקר את תופעת עסקאות הטיעון. חבר התנועה להפחתת מעמד ההודאה.
 • ליאור גאלו - תלמיד לתואר דוקטור (שלב א) במחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית. עוסק במחקר בין-לאומי.
 • יעל להב - תלמידה לתואר דוקטורט (שלב א) בתוכנית לחקר סכסוכים, ניהולם ויישובם. עוסקת בדפוסי ההשפעה של לגיטימציה בינלאומית על סכסוכים בינלאומיים עיקשים.

מפגשי הקבוצה

מפגש ראשון (היכרות) - נערך ב-13.4.2011

לפרטים ולהצטרפות

לפרטים ולהצטרפות ניתן לפנות לאודליה אושרי, מור מיטרני, ו-אסף שפירא.

כלים אישיים