ספרות ותרבות יידיש

מתוך limudbchevruta

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

"לימוד בחברותא"

קבוצת כתיבה ודיון בנושא: ספרות ותרבות יידיש

קבוצת הכתיבה והדיון בספרות יידיש מיועדת לתלמידי מחקר העוסקים בספרות ובתרבות יידיש. הקבוצה באה ליצור סביבה ממוסדת שבמסגרתה יוכלו תלמידי מחקר העוסקים בספרות ובתרבות יידיש לעמוד על הקשרים בין ההתמחויות השונות בתחום, וכן לסייע זה לזה בהתמודדות עם בעיות בעבודת המחקר השוטפת בכלל ועם בעיות ייחודיות לעוסקים ביידיש בפרט. פעילות הקבוצה מתרכזת בקריאת חיבוריהם של החברים בה ובדיון מפרה עליהן.

מפגשי הקבוצה נערכים מדי שלושה שבועות. במפגשים אנו דנים בקצרה בהתקדמות האישית כל משתתף, ומקדישים את רוב הזמן לדיון במאמר הנמצא בשלבי כתיבה של אחד החברים. במהלך הדיון אנו מתייחסים גם לעבודות דוקטור אחרות שנכתבו בחוג בשנים עברו, ודנים בהתקדמות המחקר ושיטות המחקר.

.

חברי הקבוצה הם: גלי דרוקר-ברעם, רבקה וולפה, אלה פלורסהיים, דיאגו רוטמן ואורן רומן.

.

מפגשים בשנה"ל תש"ע:

6.1.2010 – מפגש ראשון. נערך בבנין רבין, בחדר שהועמד לרשותנו באדיבות מכון סכוליון. נכחו במפגש כל חברי הקבוצה. כל אחד מהנוכחים סיפר על מצב מחקרו והעלה שאלות שונות בנוגע לדרכי התמודדות עם החומרים הספציפיים של מחקרו. בחלק השני של הפגישה דנו במאמרה של רבקה וולפה בנושא יחסם של סופרי ההשכלה לעבדות. המאמר נשלח למשתתפים כמה ימים לפני כן בדוא"ל. הדיון נגע בשאלות של מבנה, הדגשת היבטים מסויימים, אידיאולוגיה והערות לשוניות.


27.1.10 – מפגש שני. הדיון החל בהתייחסות לפטירתו של משורר היידיש אברהם סוצקבר (בהמשך הפגישה נידונה האפשרות לארגן מפגש לזכרו). לאחר מכן כל חבר סקר בפני הקבוצה את התקדמותו במחקר, והציב יעדים לעצמו עד הפגישה הבאה. נושאים משותפים לכמה מחברי הקבוצה שעלו היו אופן הציטוט של טקסטים ביידיש בעבודה: האם להביא את הכתיב המקורי של כל מקור, או האם יש צורך להעבירו לכתיב תיקני? סוכם שהקבוצה תזמין את פרופ' טורניאנסקי לאחד ממפגשיה הבאים כדי לדון עימה בשאלות שכאלה ועוד. חלק הארי של הפגישה היה דיון בעבודתה של חברת הקבוצה, אלה פלורסהיים, ובפרק עבודתה שכתבה על תיאטרון היידיש במחנות העקורים כפי שהוא משתקף בקורפוס עיתונות היידיש אותו היא חוקרת. הדיון נסוב סביב שאלות מהותיות של ארגון ותוכן וכלל גם הערות קונקרטיות.


17.2.10 – מפגש שלישי. בפגישת הקבוצה הוזמנה להשתתף פרופ' חוה טורניאנסקי. לאחר עדכון במצב ההתקדמות של כל אחד מחברי הקבוצה נערך דיון עם פרופ' טורניאנסקי לגבי אופנים שונים של שימוש בטקסטים ביידיש ונוסח הכתיב שבו יש להביאם בתוך עבודות מחקר. פרופ' טורניאנסקי נתנה, מתוך ניסיונה הרב, המלצות שונות והתייחסה לסוגי המקורות השונים הייחודיים לכל אחת מעבודות המחקר של התלמידים. כן נידונה שאלת ההמשך של קבוצת חברותא בשנה הבאה.


17.3.10 – מפגש רביעי. הדיון החל כרגיל בסבב שבו דיברו הנוכחים על התקדמותם האישית ועמידתם במטרות שהציבו לעצמם מאז הפגישה האחרונה, וכן הוצבו מטרות חדשות. הדיון נסוב על רשמים מכנס תלמידי המחקר במדעי היהדות שנערך באוניברסיטה ב-10-11.4.10, ושניים מחברי הקבוצה, רבקה וולפה ואורן רומן, דיברו בו. במרכז הפגישה עמד הדיון בפרק עבודתו של אורן רומן על המקורות היהודיים באפוס ביידיש על ספר שופטים שאותו הוא חוקר.


14.4.10 – מפגש חמישי. בראשית המפגש נדון כנס הדוקטורנטים חוקרי-יידיש הממשמש ובא (27.5.10). המשכנו ל"סבב המסורתי" שבו כל אחד סקר את התקדמותו והציב לעצמו יעדים עד לפעם הבאה. במרכז הדיון עמדה הרצאתה של חברת הקבוצה גלי דרוקר, אשר מציגה את מחקרה - פרוזה שנכתבה בישראל ביידיש על ידי סופרים משארית הפליטה בשנים 1968-1948. ההרצאה מיועדת לכנס בניו-יורק שבו תשתתף גלי.


17.5.10 – מפגש שישי. הפעם נערך המפגש במיקום שונה מהרגיל, שכן חדר הישיבות ב'סכוליון' לא היה זמין. במקום זאת נפגשנו בחדר-כתה של המכון למדעי היהדות. התחלנו בסבב המסורתי, בו כל משתתף סיפר על מה שעשה מאז הפגישה הקודמת ומהם היעדים שהוא מציב לעצמו לעתיד. שמענו רשמים של שתיים מחברות הקבוצה, אלה פלורסהיים וגלי דרוקר, אשר היו בכנס בניו יורק בנושא שארית הפליטה וכן ביקרו במכון ייִוו"אָ. במרכז הפגישה עמד הדיון בעבודה (נוספת) של חבר הקבוצה אורן רומן המבוססת על הרצאה שניתנה בכנס השנתי של מלגאי הנשיא (13.5.10). כן דובר על ההכנות לכנס הדוקטורנטים חוקרי-יידיש.


27.5.10 – מפגש שביעי. כנס הדוקטורנטים חוקרי-יידיש, בארגון חברי הקבוצה רבקה וולפה ואורן רומן. הכנס היה הצלחה גדולה. מצ"ב קישור לתוכנית הכנס. בראשית הכנס בירך אותנו פרופ' דוד לוי-פאור מ"חברותא - פרויקט המרחב האקדמי", וכן ראש המכון למדעי היהדות פרופ' אהרן ממן ופרופ' אברהם נוברשטרן לשעבר ראש החוג ליידיש. בפאנל הראשון דיברה חברת הקבוצה גלי דרוקר ברעם, ובסוף היום הנחתה חברת הקבוצה אלה פלורסהיים את פורום הדוקטורנטים שנשאר לדון בשיתוף פעולה עתידי בין הדוקטורנטים חוקרי יידיש בכל הארץ.

מפגשים בשנה"ל תשע"א:

שנת הלימודים הנוכחית מביאה שפע פעילות לקבוצת ספרות ותרבות יידיש. שלושה מחברי הקבוצה: רבקה וולפה, אלה פלורסהיים ודיאגו רוטמן נמצאים בשלבי סיום של עבודת הדוקטור שלהם ועל כן ירכזו את מאמציהם במסגרת קבוצת הכתיבה בסיום עבודתם. בנוסף, אלה פלורסהיים וגלי דרוקר-ברעם משתתפות השנה בארגון כנס תלמידי המחקר במכון למדעי היהדות ומרכזות אותו; ואילו אורן רומן ורבקה וולפה שוקדים גם השנה על ארגונו של כנס דוקטורנטים חוקרי-יידיש. עקב השתתפותם של שניים מחברי הקבוצה בכנסים בחו"ל, נקבעה הפגישה הראשונה השנה ליום ב' 3.1.11.


3.1.11 – מפגש ראשון. המפגש נערך בפקולטה למדעי הרוח, בחדר המועמד לרשות מלגאי הנשיא. נערך סבב בין המשתתפים בו סופרו מעשינו והישגינו בחודשים האחרונים, ותוכניותינו עד לפגישה הבאה. גם נקבעה תוכנית עבודה של קבוצת הכתיבה לשנת הלימודים הנוכחית. חלקה השני של הפגישה הוקדש לדיון בפרק מעבודת הדוקטור של דיאגו רויטמן, שנשלח אלינו קודם לכן.


2.2.11 – מפגש שני. המפגש נערך שוב בפקולטה למדעי הרוח, בחדר המועמד לרשות מלגאי הנשיא. ערכנו את ה"סבב המסורתי" במהלכו סיפר כל משתתף על הישגיו בחודשים האחרונים, ובמקביל העמיד יעדים עד לפגישתנו הבאה. בחלקה השני של הפגישה דנו בפרק הדיון בדוקטורט של רבקה. שמחנו לברך בפגישה אורח - עברי פלורסהיים נ"י שגילה עניין רב בעבודתנו.


28.2.11 – מפגש שלישי. המפגש נערך בקפטרית "רחל". לאחר "הסבב המסורתי" דנו בפרק מעבודת הדוקטור של אלה פלורסהיים העוסק בקשרים שנרקמו בין אנשי שארית הפליטה במחנות העקורים בגרמניה לבין סופרי יידיש בולטים ממרכזי יידיש מחוץ לאירופה שלא נחרבו בשואה. במהלך המפגש העירו חברי הקבוצה הערות שונות ובפרט עמדו על הצורך לחדד את הפריזמה של עיתונות שארית הפליטה בדברים.


30.3.11 – מפגש רביעי. המפגש נערך שוב בקפטרית "רחל" סביב אותו שולחן. למפגש הצטרפה גם ד"ר שרה צפתמן שלימדה שנים רבות בחוג ליידיש. ערכנו את "הסבב המסורתי" אליו הצטרפה גם ד"ר צפתמן, שסיפרה על פרויקט מחקרי שבו היא עוסקת. לאחר מכן דנו במאמר של חבר הקבוצה אורן רומן על דימויי נשים מוסיקאיות אצל שלום-עליכם. אורן רומן ורבקה וולפה בינתיים פרסמו 'קול קורא' לכנס הדוקטורנטים חוקרי-יידיש שהם מארגנים, שמתוכנן השנה ליום 5.6.11.


4.5.11 – מפגש חמישי. גם מפגש זה נערך בקפיטרית "רחל" סביב אותו שולחן, במה שהופך למסורת. ערכנו את הסבב המסורתי, ודיברנו על כנס הדוקטורנטים חוקרי-יידיש הממשמש ובא ביום א' 5 ביוני 2011. בחלקה השני של הפגישה עסקנו בטקסט ההרצאה של גלי דרוקר-בר עם בכנס מלגאי הנשיא, אשר ניתנה ביום שלמחרת פגישת הקבוצה. הטקסט עסק בניתוח מושגי יסוד של נושא עבודתה של גלי ('מהגרים', 'פליטים' ו'עולים חדשים'), ובמהלך המפגש דנו בהיבטים שונים של הטקסט: היסטוריים, לשוניים-פילולוגיים, ספרותיים ועוד. התייחסנו גם לסגנון הכתיבה וכן לאופי הפרזנטציה של ציטוטים ביידיש בהרצאות, נושא אשר עלה מספר פעמים לאורך שנות פעילות הקבוצה.

קישורים רלבנטיים:

כלים אישיים