אמנות רפלקסיבית

מתוך limudbchevruta

גרסה מתאריך 00:44, 24 באפריל 2010 מאת Reutbar (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה הנוכחית (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

אמנות רפלקסיבית

במחזה המלט אומר הגיבור כי מטרת התיאטרון "מאז ועד היום הייתה - והיא עדיין - להניף ראי אל מול הטבע, להראות לַטוב את הקלסתר שלו, לרֶשע את הפרצוף שלו, ולכל הדור את החותָם והצורה שלו" (המלט, מערכה 3, תמונה 2, בתרגומו של דורי מנור). אולם מחזות רבים, והמלט בתוכם, מניפים ראי לא רק אל מול הטבע אלא גם אל מול התיאטרון, ומשקפים את יצירת האמנות עצמה לא פחות מאשר את פני הדור.


קבוצת הדיון האינטרדיסציפלינרית "אמנות רפלקסיבית" כוללת תלמידים לתואר שלישי שמחקרם עוסק באמנויות כגון ספרות, תיאטרון, מוסיקה, מחול, אדריכלות נוף, ציור וכו'. הקבוצה עוסקת במקרים שבהם אמנות מייצגת את עצמה ו/או שוברת במתכוון את האשליה האמנותית על ידי הדגשת אופייה המלאכותי, ובהשלכות של מקרים אלה על היחס שבין יצירת האמנות לצרכניה ובין האלמנט המיוצג לאמנות המייצגת.


מפגשי הקבוצה מוקדשים לדיון בטקסטים מכוננים הנוגעים להיבטים האסתטיים של אמנות רפלקסיבית ולחוויית הצריכה שלה, ולניתוח מגוון שירים, סיפורים, מחזות, אופרות, סרטי קולנוע, ציורים ועוד – שנבחרים על פי תחומי העניין והמחקר של המשתתפים.
הדיון עוסק בשאלות כגון: מדוע בוחר האמן להפנות את תשומת הלב של צרכן האמנות אל תהליך היצירה על חשבון היצירה המוגמרת? מהי השפעתם של אלמנטים רפלקסיביים על חווייתו של צרכן האמנות? כיצד הם מַבנים את מעורבותו הרגשית ביצירה: האם הם מרחיקים אותו מן היצירה הסוליפסיסטית או דווקא פותחים בפניו צוהר להבנתה או אפילו להשתתפות בה? כיצד משפיעה אמנות רפלקסיבית על הבנת הקשר בין אמנות למציאות, ובין מייצג למיוצג? כיצד משתנה השימוש באלמנטים רפלקסיביים ביצירות אמנות בתקופות שונות ועל-פי מגוון אסכולות ביקורתיות?


רשימה ביבליוגרפית ראשונית; יצירות אמנות מוצעות לדיון

ראש הקבוצה: רעות ברזילי, החוג לאנגלית

חברי הקבוצה אמנות רפלקסיבית

המפגשים

לוח מפגשים 

הפגישה הראשונה (6 בינואר 2010): השפעתם של אלמנטים רפלקסיביים על חוויית הצפייה בתיאטרון  

מאמר לדיון:

Cartwright, Kent. "Spectatorial Distance in Shakespearean Tragedy." In Shakespearean Tragedy and Its Double: The Rhythms of Audience Response. University Park: Pennsylvania State University Press, 1991

יצירה לניתוח: המחזה Hamlet

לצפייה בתוכן המפגש, לחצו [1]כאן


הפגישה השנייה (3 בפברואר 2010): אלמנטים רפלקסיביים באופרה   

מאמר לדיון:


Cone, Edward T. “The World of Opera and Its Inhabitants.” In Music, a View from Delft:‎ Selected Essays, edited by Robert P. Morgan, 125-138. Chicago: University of Chicago Press, 1989.

יצירה לניתוח: האופרה סיפורי הופמן (מלחין: ז'אק אופנבאך, ליברית: ז'ול ברבייה, 1881).  


הפגישה השלישית (10 במארס 2010): מחול

מנחה: דנה בר
 
 מאמר לדיון:
Rainer, Yvonne. "Post Modern Dance." In Genre and Style: What is Dance, edited by Roger Copeland and Marshall Cohen, 325-32.Oxford, New York, Toronto, Melbourne: Oxford University Press, 1983.
 
יצירות לניתוח:
Yvonne Rainer, Trio A
 
Martha Graham, 3


הפגישה הרביעית (14 באפריל 2010): אמנות חזותית

 
מנחה: יעל יונג
 
 מאמרים לדיון:
Halliwell, Stephen. The Aesthetics of Mimesis:‎ Ancient Texts and Modern Problems. Princeton: Princeton University Press, 2002. pp.14-22.
 
Sorbom, Goran. "The Classical Concept of Mimesis." In A Companion to Art Theory, edited by Paul Smith and Carolyn Wilde, 19-28. Oxford: Blackwell, 2002
 
 
יצירה לניתוח: ייצוגים של כלי נשק על כדים יווניים מאוירים מהמאות הרביעית והחמישית לפנה"סהפגישה החמישית (26 במאי 2010)

 
צפייה משותפת במחזה שש דמויות מחפשות מחבר בתיאטרון גשר
כלים אישיים