רשמים אישיים של חברי הקבוצה

מתוך limudbchevruta

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דנה קפלן

הקבוצה מהווה מסגרת מאתגרת, המאפשרת להביא התלבטויות תיאורטיות ואנליטיות ולדון בהן עם עמיתים החוקרים נושאים קרובים, אך בדיסציפלינות שונות ומתוך הנחות יסוד ותיאוריות רחוקות מספיק המהדהדות ומעשירות את החשיבה שלי. בנוסף לדיון האינטלקטואלי המעשיר, הקבוצה גם מאפשרת שיפור עצמי אקדמי והפקת תוצרים ברמה גבוהה, ותוך עמידה בלוחות זמנים. בזכות חברותי בקבוצה עמדתי ביעדים חדשים, למשל כתיבה מהירה ואיכותית של מבוא לספרי.. חשובה גם ההתנסות במתן ביקורת אקדמית לעמיתים, ושכלולה כמיומנות הכרחית לעתיד.


ארי אנגלברג

קבוצת העבודה מהווה עבורי עוגן מרכזי בעבודתי האקדמית השנה. ההשתתפות בקבוצה מקדמת את עבודתי האקדמית בכמה מובנים. העניין החשוב ביותר הנו הפידבק שאנו נותנים זה לזה על עבודתנו. אני מצוי בשלב מתקדם של הדוקטורט, אני עסוק בכתיבת הפרקים ובכתיבת מאמר באנגלית. אני יודע שבקבוצה אוכל לקבל פידבק ממוקד מקולגות אשר קוראים בתשומת לב את עבודתי. הפורום היחיד שבו אני מקבל פידבק דומה זו הוועדה האקדמית, אך זו כידוע מתכנסת רק מספר פעמים במהלך הדוקטורט. גם הפגישות שבהם אנו דנים בעבודותיהם של המשתתפים האחרים מסייעות לי מאוד שכן הן מחדדות את היכולות הביקורתיות שלי, הדיון יחד עם המשתתפים האחרים מספק ספקטרום רחב של זוויות ראייה ודרכן אני למד להסתכל על הטקסט מזוויות שונות. אומנם השתתפתי בעבר בפורומים שונים (קבוצות רשמיות ולא רשמיות, קורסים) שבהם ביקרנו זה את עבודתו של זה, אך קבוצה זו היא הטובה ביותר. משתתפי הקבוצה נותנים זו לזה ביקורות אינטליגנטיות ובונות אך אינם נסחפים למאבקי אגו לצד עלבונות, ואף אחד לא משתלט על הדיון כפי שהתרחש בחלק מהקבוצות האחרות בהם השתתפתי.

בנוסף לכך ישנם כמה תוצרים נלווים לקבוצה. ראשית, הקבוצה פועלת גם כקבוצת תמיכה הדדית. אני נדרשים להציג בכל פגישה את התקדמותנו מאז הפגישה הקודמת ואת תוכניותינו לעתיד. התרומה של המרכזת של הקבוצה, קרולין ארוניס, מאוד משמעותית כאן. כולם משתתפים, אך היא במיוחד עוקבת אחר התקדמותם של משתתפי הקבוצה ודוחפת אותם קדימה. אני מוצא שהתכנון מאוד מסייע לי לנהל את מטלותיי האקדמיות, ושוב, גם כאן העובדה שהדברים מתנהלים בקבוצה מועילה שכן אני למד על אפשרויות שונות לסידור וארגון מטלות, יעדים ומטרות. ברמה האישית, קשרי החברות שנוצרו בינינו משמעותיים מאוד עבורי, התמיכה ההדדית נמשכת גם מחוץ לכותלי חדר העבודה.


הילה כהן-ניסן

העבודה המשותפת של קבוצת הכתיבה מסייעת לי רבות בכתיבת הדוקטורט שלי כמו גם בהכשרתי האקדמית. אני מוצאת כי עבודת הקבוצה על הטקסטים השונים של חבריה (מאמרים, הצעות מחקר, פרק/ים מהדיסרטציה) היא מלמדת ומכוונת מאד בכתיבה שלי, שכן רבות מההערות וההארות הניתנות על ידי חברות/י הקבוצה ביחס לטקסט מסוים הן מאירות עיניים ובנות-יישום גם בטקסטים אחרים. הקבוצה התעצבה כקבוצה אינטימית, בה קיימת אווירה של תמיכה הדדית והכוונה החורגות מן המטרות הראשוניות שהוגדרו לה: הפגת הבדידות האקדמית, שיתוף בקשיים השונים שהעולם האקדמי מזמן לנו כדוקטורנטיות/ים, הגדרת משימות אקדמיות, תוך הצבת לו"זים לביצוען, המלצות לקריאה של חומרים אקדמיים, חשיפה לידע בדבר כתבי העת הראויים בתחומינו ועוד. אני חשה נתרמת מאד מפעילותה של קבוצת הכתיבה שלנו ושמחה עד מאד על השתתפותי בה.


שלומית קסלר

בינואר הצטרפתי לקבוצה, ואני רואה בכך נקודת ציון חשובה בלימודי הדוקטורט שלי. אני חושבת שחלק מהקשיים שלי בדוקטורט היו קשורים להעדר קבוצת תמיכה של עמיתים שנמצאים בשלב דומה לי מבחינת ההתפתחות שלהם, והדילמות בהם הם עסוקים. חסרה הייתה לי "עין ביקורתית" אוהדת, שתקרא באופן מעמיק את הטקסטים שלי, ותקיים איתי דיאלוג של שווים ביחס לשאלות בהן אני מתלבטת. את כל אלה ועוד מצאתי בקבוצת הכתיבה. שיחות העידוד, הידע הבלתי פורמאלי, ההתחייבות כלפי יעדים מוגדרים, והדין וחשבון שעלי לתת בפני חברי הקבוצה – כל אלה היוו דחיפה משמעותית שעזרה לי לסיים את הצעת המחקר, כמו גם להעז להתנסות במיומנויות אקדמיות אחרות (הגשת מלגות, השתתפות בכנסים וכד').

התמיכה של החברים, והמעורבות העמוקה והמחוייבת שלהם לעבודה של כל אחד מחברי הקבוצה, הם בעיניי לב ליבה של ה"חברותא" שמצאתי בקבוצת הכתיבה שלנו. אני מרגישה שמדובר בחוויה מעצימה של צמיחה מקצועית ואישית, שהייתי ממליצה עליה לכל דוקטורנט, בכל שלב של לימודיו...


גילי המר

קבוצת הכתיבה מהווה מסגרת תומכת ומאפשרת הממלאת אחר מספר יעדים; קריאה משותפת של טקסטים בהכנה לפרסום/ הצגה בכנסים, התנסות בקבלת והעברת משוב אקדמי בין עמיתים, סיוע בתכנון צורת העבודה, הכתיבה וחלוקת הזמן בדוקטורט. הקבוצה הייתה עבורי מסגרת חברתית תומכת, בה ניתן לשתף בקשיים ודילמות, כמו גם בחדשות הטובות, במהלך המורכב של כתיבת הדוקטורט.

קבוצת הכתיבה היוותה לאורך השנה בסיס איתן ותומך הן מבחינה אקדמית והן מבחינה אישית; לצד התמיכה והעזרה הרבה בכתיבת אקדמית, הקבוצה מאפשרת לשתף בלבטים, בקשיים ובסוגיות יומיומיות המלוות כל אחד ואחת מאיתנו בבחירתנו לכתוב דוקטורט ולהיות דוקטורנט/ית.

כך, הקבוצה מהווה מסגרת חשובה מאד, התורמת לטווח הקרוב כמו גם לרחוק בעבודתנו המחקרית. אנו מקפידים על דיון אקדמי מפרה, בו לכל אחד ישנו חלק שווה ומפרה. הקבוצה ריכזה בתוכה דוקטורנטים ממגוון תחומים אינטר-דיסיפלינאריים, כאשר כל אחד מביא עמו את המהלך התיאורטי והאמפירי לפיו הוא כותב/ת. מגוון התיאוריות, המתודולוגיות ותחומי העניין מעשירים את הדיון בקבוצה ומקדמים כל אחד בכתיבת ובפעילותו האקדמית הבלתי פורמאלית. כך, אנו משתפים זה את זו גם בחוויות מכנסים אקדמיים, בקבוצות מחקר נוספות ובניהול הזמן של עבודת הכתיבה.

קבוצה מעין זו, המרכזת בתוכה דוקטורנטים המעוניינים לשפר ולחדד את יכולות הכתיבה האקדמית שלהם/ן חשובה מאד, ומהווה מסגרת ייחודית בה ניתן ליצור מסגרת חברתית תומכת כמו גם פלטפורמה לדיון אקדמי עשיר ומרתק.


קרולין ארוניס (חלק מטקסט שנכתב עבור חוברת סוף שנת תש"ע של חברותא)

בסיום שנה של פעילות אינטנסיבית, נראה שיצרנו רשת חברתית אקדמית אמיתית, כמו זו שהייתה חסרה לכל אחד מאיתנו במשך שנים. אנחנו עוזרים זה לזה, מייעצים, קוראים טקסטים האחד של השני, ו"עוטפים" כל חבר בתשומת לב וכבוד. מאנשים לא מוכרים, הפכנו לשותפים ולקולגות. למדנו להביע ביקורת, להיות חברים (ופחות מתחרים), ולשפר את כישורי המחקר והכתיבה שלנו. הקבוצה שלנו צבעונית ומעניינת, וכל אחד מביא אליה תרומה אחרת, עולם אחר וערכים שונים. חלק מהחברים מביאים ידענות ובקיאות רבה בספרות, חלק אחר את חידוד החשיבה המתודולוגית. יש מי שמביא את הביקורת האינטלקטואלית, מי שתורם לפיתוח הטיעונים ומי שמציע תיקונים באופני הצגתם. עולמות של סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, תקשורת ומדע המדינה נפגשים יחד, ומחברים את התיאורטי עם האמפירי.

בתור ראש קבוצה אני מנסה ליצור מפגשים אפקטיביים המולידים התקדמות ואופטימיות, וכן לתת תשומת לב אישית לעניינו של כל חבר. מחוץ למפגשים אני מתכננת את לוח הזמנים הכללי של הקבוצה, מעדכנת את אתר האינטרנט, בוחרת טקסטים לקריאה, ולעתים ממשיכה את הדיונים או העידוד גם בבמות פחות רשמיות. להיות ראש קבוצה עבור "קבוצת השווים" שלך, אינו דבר פשוט, והוא דורש רגישות רבה בהתנהלות שבין סולידריות לסמכות. יש לי תחושה שהצלחתי במשימה הזו, וכל הישג של אחד החברים ממלא אותי בתחושה של ניצחון. יש רגעים, בהם אני מדמיינת אותנו כבר "גדולים", חברי סגל במוסדות שונים, אשר יושבים, דנים, יוצרים טיעונים ומביעים ביקורת על טיעונים של אחרים.

בשנה הבאה ככל הנראה אעתיק את מגורי לארה"ב עד לסיום הדוקטורט. את מקומי יתפוס אחד החברים, והקבוצה תפתח את דלתותיה לדוקטורנטים נוספים. כולי תקווה שהצלחתי לייסד קבוצה שתמשיך לעבוד בפורמט דומה גם בהמשך, ושהקשרים שלי עם החברים המקוריים יישמרו לעוד שנים רבות של עבודה.

כלים אישיים